Tréningek & Terápiák

Medencefenék terápia (gátizomtorna) a svájci BeBo- Koncepció szerint:

A BeBo® koncepció kidolgozása több mint 25 éve indult, és azóta is folyamatosan fejlődik, figyelembe véve az aktuális szakmai irányelveket. BeBo® egészségtréning szemlélet célja a funkcionálisan jól működő medencefenék. Mit jelent ez? Az egészséges medencefenék aktív, rugalmas és egyensúlyban van. Megfeszül, amikor kell és képes ellazulni, amikor arra van szükség. A terápia fontos részét képezi az információ átadás, hogy a páciens megismerje a medencefenék és az azzal összefüggésben lévő izmok (tk. Rekeszizom, hasizmok...) működését, megfigyelje saját testét. Ezáltal könnyebben megtanulhatóvá és a mindennapi életünkbe beépíthetővé válik a medencefenék tudatos kontrollja.

EMG- Biofeedback:

A módszer segítségével a nem látható izmok (pl. Medencefenék izmok) mozgását láthatóvá tehetjük. A megfelelő helyeken elhelyzett érzékelők (Vaginál vagy anorectalis szondák) segítségével az izmok összehúzódását egy kijelzőn nyomon követhetjük. Beazonosíthatjuk az adott funkcióért felelős izmokat, képet kaphatunk azok jelenlegi működéséről és segítségével könnyebben elsajátítható lesz a tudatos irányítás. (Megfeszítés ill. ellazítás.) Rendelőmben a Neurotrac Myoplus 2 Pro géphez tartozó szoftver segítségével biztosított a lehetőség a biofeedback felmérés és kezelés computeres követésére, és az eredmények tárolására. Így a terápiák során mért értékek összehasonlíthatók, és objektíven is nyomon követhető a javulás.

Elektroterápia:

Speciális áramformákat alkalmaz az emberi szervezetben a szövetek célzott felmelegítésére, a fájdalom csökkentésére, az idegek stimulálására, a szöveti duzzanat csökkentésére vagy az izmok aktiválására.

Pelvic tool Home & Sport:

Tulajdonképpen egy biofeedback eszköz, ami egy ülőpárnába ágyazott érzékelőcső. Okostelefonnal, tablettel összekötve annak kijelzőjén vizualizálja a medencefenék

izmok működését. Előnye, hogy ruhában alkalmazható, így azoknak is biztosítja lehetőséget a biofeedback használatára, akiknél nem kivitelezhető a szonda felhelyezése, vagy idegenkednek tőle.

Bobath Módszer:

A módszer kidolgozása Dr. Karel Bobath neurológus és Betha Bobath gyógytornász nevéhez fűződik, ami azóta is folyamatosan, több mint 50 éve fejlődik. Egy megoldás-orientált megközelítés a központi idegrendszeri elváltozások (Stroke, SM, Parkinson ...) okozta funkcionális zavarokkal, mozgászavarokkal és testtartási zavarokkal küzdő egyének felmérésére és kezelésére.

Terrier Ízületi- és lágyrészmobilizáció:

Egy manipulatív masszázs, a perifériás ízületek és a gerinc reflexterápiája, amelyet J. C. Terrier, neves svájci reumatológus szakorvos fejlesztett ki. Lényege, hogy az érintett ízület és a körülötte lévő lágyrészek (izom, tok, szalag, ín, ideg) lazított helyzetben történő passzív mozgatása, nyújtása mellett a klasszikus masszázs fogásait alkalmazzuk, amelyhez a manuálterápiában használt húzás (trakció) és csúsztatás is társulhat.

Földi- féle komplex fizikális ödématerápia:

Manuális nyirokdrenázs alatt a szövetközti folyadék nyirokereken keresztüli el- és továbbvezetését értjük. A drenázs egy meghatározott fogástechnikára alapulva a betegség által meghatározott irányban és sorrendben egymás után következő ritmikus köröző és pumpáló fogások sorozatából áll. A cél a szövetközti folyadék nyirokerekbe, majd a test középpontja felé továbbvezetve a véráramba való visszajuttatása. A terápia négy alapeleme a manuális nyirokdrenázs, a bőrápolás, a kompressziós terápia és a nyirokkeringést serkentő torna. A nyirokdrenázs különböző fogásokkal a nyirokrendszer aktiválására, a szabad nyirokelfolyás biztosítására és segítésére törekszik.

Taping:

A technika egy speciális tapasszal dolgozik, melynek egyik felülete ragasztóanyaggal ellátott felület, a másik oldal pedig a speciális szálelrendezésű szövet. A szalag nyújtható, elasztikus, ami azért fontos, mert ezáltal képes dinamikusan, aktívan támasztani az adott részt. A technika alapját az adja, hogy a bőrön keresztül a receptorok folyamatos, több napon át tartó állandó ingerlésével a szervezet aktivizáló és öngyógyító folyamatát erősítik. Hatására az agy specifikus ingert kap, a terület pedig gyorsabban regenerálódik a fokozottabb és gyorsabb válaszreakciók folytán.

Kiscsoportos (3-4 fő) kismamatorna/ szülés utáni regeneráló torna/ Medencefenék tréning:

Olyan pácienseknek ajánlott, akik már elsajátították a medencefenék izmok helyes működtetését, vagyis nincs szükségük külső segítségre a gyakorlatok kivitelezéséhez. A csoportos torna előnye, hogy érvényesülnek a kedvező csoportdinamikai tényezők: a résztvevők segítik, bíztatják, támogatják egymást, tapasztalatot cserélnek, a rutinosabbak tippeket adnak a kezdőknek és nem ritkán még barátságok is szövődnek.

Kiscsoportos (3-4 fő) egyensúlyfejlesztő, átmozgató torna az idősebb korosztálynak:

A foglalkozáson átmozgatjuk az egész testet, egyensúly és koordinációfejlesztő gyakorlatokat végzünk a mindennapi aktivitásunkhoz szükséges mozgékonyság megőrzéséért. A csoportos torna előnye, hogy érvényesülnek a kedvező csoportdinamikai tényezők: a résztvevők segítik, bíztatják, támogatják egymást, tapasztalatot cserélnek, a rutinosabbak tippeket adnak a kezdőknek és nem ritkán még barátságok is szövődnek.